לקראת תחילת הלימודים לתואר תגלו כי עלות המחייה ועלות הקיום בזמן היותכם סטודנטים יכולה להיות גבוהה מהמתוכנן. עבודה בזמן הלימודים מוגבלת בהקיפה, ולא כל ההורים יכולים לעזור במימון הלימודים. במענק השחרור תוכלו להשתמש והוא יעזור לכם בתשלום הסמסטר הראשון או אף יותר, אך סביר להניח כי תתעניינו במלגות תואר ראשון השונות שיש למוסדות הלימוד ולגורמים אחרים להציע.

 

פרטים על מלגות תואר ראשון

מלגות לימודים כלליות– מוסדות הלימוד, ארגונים פרטיים וציבוריים רבים מעניקים מלגות לימוד המכסות חלק משכר הלימוד. המלגות מבוססות על הישגים אקדמאים ועל תנאים סוציו אקונומיים. עם ההרשמה לתואר תוכלו להירשם גם לקבלת מלגות תואר ראשון אלה. ישנן גם מלגות המוענקות לתלמידי מסלולים מסויימים. אם עמדתם בתנאים יופחת הסכום לו אתם זכאים משכר הלימוד.

מלגות קיום – מלגות קיום משולמות לעומדים בתנאי המלגה, בין אם מדובר במצב סוציו אקונומי ובין אם מדובר בתנאי סף של ציונים מעל ממוצע מסויים תגלו את הזכאות עם ההרשמה לתואר.

התנדבותיות- רוב מוסדות הלימוד מאפשרות להתנדב במסגרת פרוייקט חונכות – פר"ח, אשר מעניקה מלגות תואר ראשון בגובה חצי שכר לימוד. ההתנדבות אפשרית במסגרת תוכנית זו במקומות ותחומים רבים, החל המתנדבות בקהילה, עזרה פרטנית לתלמידים ותוכניות "אח בוגר". קיימות מלגות תואר ראשון נוספות המבוססות על התנדבות וכדאי לברר את האפשרויות הנפתחות באיזורכם.

אזוריות- עיריות, מועצות אזוריות, ארגונים אזוריים, ועדי שכונה וחברות גדולות כמעט כולן מספקות מלגות תואר ראשון לתלמידים שלהן, על בסיס תנאים סוציו אקונומיים ואחרים. לעיתים כל שנדרש הוא שתוכיחו כי אתם תושבי המקום ורשומים במוסד לימודי בתוכנית מוכרת על מנת שתהיו זכאים למלגה.

מגזריות – אחת ההפתעות הגדולות שתגלו לקראת הלימודים היא כי פתאום טוב להיות ממגזר מסויים, כי הוא מעניק לכם הטבות ומלגות לימוד אשר סגורים לתלמידים ממגזרים אחרים. מלגות תואר ראשון לתלמידים ערבים, בדואים, יוצאי אתיופיה או רוסיה, צאצאי ניצולי שואה, או יוצאי עדה זו או אחרת הן רק תחילת הסיפור. אל תתפלאו אם קיימת מלגה ייחודית לתלמידי מתמטיקה יוצאי פרס שסביהם עסקו בתחום ספיציפי והיגרו בשנת 48...  רשימת המלגות מתפרסמת באתרים השונים ומתעדכנת כל הזמן.